facebook
twitter
Pożegnanie z Europą (Stefan Zweig: Farewell to Europe)

reżyseria: Maria Schrader
scenariusz: Maria Schrader, Jan Schomburg
obsada: Tomas Lemarquis, Barbara Sukowa, Josef Hader
kraj: Austria, Niemcy, Francja
gatunek: dramat
rok produkcji: 2016
czas trwania: 106 min.
dystrybutor: Aurora Films
Opis

   Przejmująca biografia Stefana Zweiga - pisarza, którego twórczość zainspirowała powstanie filmu "Grand Budapest Hotel" Wesa Andersona.

   Pokazywany m.in. na festiwalu w Locarno film, jest również austriackim kandydatem do Oscara 2017. To oparta na faktach historia, obrazująca schyłkowe lata życia wybitnego austriackiego poety i prozaika żydowskiego pochodzenia, Stefana Zweiga.

   Autor słynnych nowel "Amok" i "List od nieznajomej", wydanych w Polsce w zbiorze "24 godziny z życia kobiety i inne opowiadania", w latach 20. i 30. XX wieku cieszył się popularnością niemal w całej Europie. Mimo to, jako pacyfista i przeciwnik faszyzmu, w obliczu wojny zdecydował się wyemigrować ze Starego Kontynentu w roku 1934.

   Po kilku latach spędzonych w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Argentynie, od roku 1941 pisarz przebywa w Brazylii, którą zauroczył się do tego stopnia, że planuje poświęcić jej swoją nową książkę. W tym celu, wspólnie z drugą żoną, Lotte, odkrywa różne regiony kraju, w tym te najbardziej odległe...

ZWIASTUN

 
     
Edukacja

Karnety
Warto zajrzeć:

KINO STUDYJNE "ŚWIATOWID" KATOWICE, ul. 3-go Maja 7 tel: 32 258 74 32
e-mail: kino_swiatowid@wp.pl
Projekt, wykonanie: Omedia Internet