EDUKACJA MŁODE HORYZONTY w Kinie Światowid
Edukacja filmowa w kinie studyjnym to więcej niż lekcja i więcej niż kino. Kino światowid od lat wspiera zarówno edukację o filmie, jak i kształcenie poprzez film.
W minionym roku szkolnym w projekcie uczestniczyło każdego miesiąca średnio ok.1200 młodych widzów z kilkudziesięciu śląskich szkół i przedszkoli. Wspólnie odkrywaliśmy magię kina studyjnego oglądając na dużym ekranie wartościowe filmy oraz dyskutując na ich temat niejednokrotnie połączone z warsztatami plastycznymi.
Edukacja filmowa w kinie daje dzieciom i młodzieży niepowtarzalną możliwość spotkania z kinem – zarówno z klasyką filmową, jak i z kinem współczesnym: z historią, kontekstami, odczytaniami.
Edukacja filmowa to:
pogłębienie wiedzy dotyczącej sztuki filmowej; rozwijanie wrażliwości; przygotowanie do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą; ułatwienie osiągania wyznaczonych celów kształcenia; sposób na przyciągnięcie uwagi uczniów i – dzięki filmowym środkom przekazu – dłuższe skupienie jej na treściach, które mogą skłonić do większej refleksji; integracja, otwarcie się na rozmowę; możliwość utożsamienia się z bohaterem oraz filmowy wgląd w różnorodne doświadczenia, problemy, dylematy i konteksty społeczne, co ułatwia dzielenie się osobistymi przemyśleniami, doświadczeniami, inspiracjami; budowanie i wzmacnianie kompetencji niezbędnych do funkcjonowania we współczesnym, nasyconym audiowizualnością świecie, który posługuje się filmem jako jednym z kluczowych narzędzi komunikacji; rozwijanie umiejętności odbioru i rozumienia medium filmowego oraz świadomego posługiwania się jego językiem; zaangażowanie emocjonalne (rozwijanie uważności, empatii, samoświadomości).
INFORMACJE O PROJEKCIE EDUKACYJNYM
Edukacja Młode Horyzonty j to odbywające się od października do kwietnia projekcje kinowe dla uczniów dostosowane do wszystkich etapów nauczania i realizowane w ramach cykli tematycznych. Cykle tematyczne przedstawiają różnorodne zagadnienia, które zbudowane są zarówno wokół tematu rozwoju kinematografii, analizy filmu, jak i wątków związanych z dojrzewaniem, wartościami humanistycznymi, międzykulturowością, a nawet historią Polski.
Każdy pokaz poprzedza prelekcja multimedialna wprowadzająca do filmu, a dla starszych uczniów realizowane są dyskusje przed filmem. Filmy uzupełniają bogate interdyscyplinarne materiały dydaktyczne dla nauczycieli: informacje o filmie i reżyserze, scenariusze lekcji, karty pracy, opinie psychologów etc.
Dla grup przedszkolnych prowadzone są warsztaty kreatywne związane z filmem lub zbliżającym się wydarzeniem.
Edukacja Młode Horyzonty to kompleksowy, ogólnopolski program edukacji kulturalnej dla szkół i przedszkoli, zgodny z podstawą programową i polityką oświatową.
W roku szkolnym 2024/25 możliwy jest udział w programie w wersji kinowej, online lub hybrydowej (seanse w kinie + seanse online).
Zapisy na każdą z przyjętych form uczestnictwa odbywają się poprzez formularze zgłoszeniowe na stronie: http://panel.nhef.pl/zgloszenie/ lub u koordynatora: Iwona Hebda: e.hebda@swiatowid.katowice.pl (+48 691 646 521)
Każdy cykl składa się z siedmiu tytułów. Grupa odwiedza kino raz w miesiącu - od października do kwietnia. Dokładne daty zamieszczone są w formularzu zgłoszeniowym. Seanse odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach:
Przedszkola | godz. 10.00
Szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe | godz. 9.30
Pojedyncze seanse indywidualne dla grup:
Istnieje możliwość zrealizowania pojedynczego pokazu edukacyjnego na zamówienie grupy. Proponujemy filmy zarówno z bazy filmowej projektu Edukacja Młode Horyzonty, jak i z bieżącego repertuaru kina. Pomagamy w doborze repertuaru, który najlepiej koresponduje z założonym celem wizyty w kinie - może nim być konkretny temat lekcji, problem wychowawczy, czy po prostu walor rozrywkowy. Do wielu kinowych premier dysponujemy materiałami edukacyjnymi przygotowywanymi przez dystrybutorów filmowych, które można wykorzystać do pracy z filmem w szkole. Jeśli jesteś zainteresowany pojedynczą lekcją kinową napisz na adres e.hebda@swiatowid.katowice.pl
Cena biletu dla ucznia: 15 zł
Opiekunowie grup uczestniczą w seansie bezpłatnie
Opłaty za bilety pobierane są w kasie kina bezpośrednio przed każdym seansem (płatność kartą płatniczą lub gotówką). Chęć otrzymania faktury należy zgłosić PRZED dokonaniem zapłaty i wydrukiem paragonu fiskalnego. Jest to podyktowane aktualnymi przepisami Urzędu Skarbowego.
Czas trwania spotkania w ramach EMH:
prelekcja | ok. 20 minut + czas trwania filmu warsztaty po filmie dla pojedynczych grup przedszkolnych i szkół podstawowych kl.I-III | ok. 60 minut