Otaczająca nas rzeczywistość, przepełniona w ostatnim czasie szczególnie silną niepewnością, wymaga od nas solidarności i myślenia o tym, jak wspólnie możemy kształtować przyszłość, dlatego hasłem przewodnim festiwalu jest zachęta do ponownego przemyślenia naszego spojrzenia na świat - „Rethink Everything” zaczerpnięta z filmu „Wymyślić świat na nowo”, reż. Richard Dale, Nigel Walk. Chcemy, żeby festiwal niósł nadzieję i był impulsem do działania!
W tym roku wszyscy jesteśmy myślami z Ukraińcami i Ukrainkami cierpiącymi z powodu rosyjskiej napaści, dlatego podczas festiwalu chcemy w geście solidarności zaprezentować filmy o kulturze i historii naszych wschodnich sąsiadów. wpływie rosyjskiej aneksji Krymu na sztukę („Skarby Krymu”, reż. Oeke Hoogendijk), genialnym ukraińskim artyście i wizjonerze Florianie Jurjewie („Nieskończoność według Floriana”, reż. Oleksiej Radynski), tymczasowym domu dziecka na wschodzie Ukrainy („Dom z drzazg”, reż. Simon Lereng Wilmont) oraz okrucieństwie II wojny światowej, które szczególnie silnie wybrzmiało podczas tragicznych wydarzeń w Babim Jarze z 1941 roku („Babi Jar. Konteksty”, reż. Siergiej Łoźnica). Historia opowiedziana w filmie, który miał światową premierę w Cannes, dzisiaj nabiera znowu przerażającej aktualności.
W tym roku Festiwal organizuje także pierwszą retrospektywę filmów Susan Sontag w Polsce! W Katowicach zobaczymy dwa z nich. Na śląskiej edycji festiwalu nie zabraknie filmów wybitnych twórców i twórczyń oraz hitów największych światowych festiwali. Zdobywczyni Oscara, brytyjska reżyserka Andrea Arnold zaprezentuje na festiwalu film „Krowa”, poruszający obraz życia krowy mlecznej imieniem Luma, który miał światową premierę w Cannes. Do programu naszego festiwalu trafiły także filmy prezentowane i nagrodzone na festiwalu Sundance: wspomniany już „Dom z drzazg” (Nagroda za Najlepszą reżyserię w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym), pierwszy film zrealizowany całkowicie w świecie VR - „Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywistości” oraz pełny energii obraz grupy tanecznej kobiet po 70-tce - „Dziewczyny z kalendarza”. W katowickim programie znajdą się również polskie filmy dokumentalne, m.in. „Anioły z Sindżaru” Hanny Polak czy „Lombard” Łukasza Kowalskiego - pełna ciepła i humoru opowieść o codzienności bytomskiego lombardu, współprodukowana przez Instytucję Filmową Silesia Film.
Tradycyjnie już podczas śląskiej edycji 19. Millennium Docs Against Gravity najlepsze filmy dokumentalne z całego świata, zaprezentowane w ramach Konkursu Głównego, powalczą o Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego - SILESIAN AUDIENCE AWARD 2022 w wysokości 4000 złotych.
19. Millennium Docs Against Gravity będzie fascynującą podróżą nie tylko dookoła świata, ale także przez wiele ważnych tematów - od ekologii, przez politykę, psychologię, prawa człowieka, sztukę (także awangardową), popkulturę oraz relacje rodzinne. Bądźcie z nami!